http://www.tray-fa.com

Bakan Eker:“Daha Önce Bugday Ithal Eden Türkiye Simdi Un Ihraç Ediyor” Print E-mail

Polatlı Hububat Silolarının Açılışını Yapan Bakan Eker:“Daha Önce Buğday İthal Eden Türkiye Şimdi Un İhraç Ediyor”
 
Polatlı Ticaret Borsası Hububat Silolarının açılışını yapan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, “Türkiye daha önce buğdayı ekmek yapmak için ithal ediyordu. Şimdi ise dünyada un ihracatında sıralamaya girmek için ithal ediyor” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 21 Temmuz 2010 tarihinde Ankara'nın Polatlı ilçesinde yapılan Polatlı Ticaret Borsası Hububat Siloları açılış ve devir teslim törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Eker, Türkiye'de 33 milyon ton civarında hububat üretildiğini, bunun ise 23 milyon tonunun ticaretinin yapıldığını belirterek, Türkiye'de depo kapasitesinin özel sektörle birlikte 12 milyon tonun üzerinde olduğunu, bunun 4 milyon tonunun ise Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) ait olduğunu söyledi. ''TMO olarak büyük yatırımlarla depo yapacağız ya da özel sektör yapacak. TMO olarak 2006 yılında uzun süreli kiralama garantisiyle depo yaptırma kararı aldık. Karadeniz bölgesinde 150 bin ton kapasiteli depo yaptırdık'' diyen Bakan Eker, “Açılışını yaptığımız Polatlı’daki silolar ise 40 bin ton kapasiteli. Bunlar TMO'nun uzun süreli kiralamayla yaptırdığı silolar, altyapısı ve teknik yapısıyla önemli silolar. Bunun gibi 130 bin ton kapasiteli daha yaptıracağız. Üretici, tüccar ve sanayicinin zarar değil fayda göreceği bir piyasa düzeni kurmayı amaçlıyoruz, bu da lisanlı depoculuğun tam olarak hayata geçmesiyle mümkün olacaktır. Polatlı'daki silolar 28 bin metrekare alan üzerine kurulu ve 7 milyon 500 bin liraya mal oldu. 24 kuyudan oluşan siloların 8'i 2 bin 500 ton, 16'sı ise 1.250 ton kapasitelidir'' şeklinde konuştu.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'de bazı çevrelerin sık sık ''Türkiye buğday ithal ediyor'' dediğini hatırlatarak, ''Türkiye daha önce olduğu gibi bugün de buğday ithal ediyor. Ancak daha önce buğdayı ekmek yapmak için ithal ediyordu, onun önemli bir kısmını içeride tüketiyordu, şimdi ise ihraç etmek için, dünyada un ihracatında sıralamaya girmek için ithal ediyor'' dedi. Türkiye'nin 2005 yılında ve ondan sonraki yıllarda buğday unu ihracatında dünyada birinci ve ikinci sırada yer aldığını söyleyen Bakan Eker, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Türkiye ihracatta geçen yıl miktar olarak ikinci, değer itibariyle birinci olmuştur. Buğday unu ihracatında bunu hiç dile getirmeden 'Türkiye artık buğday ithal eder duruma geldi' diyorlar. Bunu Türk çiftçisi, üreticisi, sanayici ve tüccarına haksızlık olarak görüyoruz. Dünya bankası raporlarına göre, tarımsal gayri safi yurtiçi hasılada (GSYH) Türkiye 2002 yılında 11'inci sırada iken şu anda 8'inci sıraya gelmiş durumdadır. Türkiye tarımsal üretim değeri açısından Fransa, Almanya ve İspanya gibi birçok Avrupa ülkesini geçmiştir. Türkiye'de tarımda çalışan insan sayısı azaldı, ancak tarımsal üretim değeri 50 milyar doları aştı, bunu Dünya Bankası belirtiyor.''

Türkiye'de hububat üretiminin kaliteli olması için destekleme politikasını değiştirdiklerini, sertifikalı tohum kullanımı ve üretimini destekleme kapsamına aldıklarını, süneyle mücadelenin havadan değil yer aletleriyle yapılmasını sağladıklarını ifade eden Bakan Eker, ''Türkiye'de dönüm başına alınan buğday, önemli miktarda artış kaydetti. 2002 yılında dönüm başına ortalama 210 kilogram buğday alınırken, şu anda 270 kilogram alıyoruz. Bu Türkiye geneli için verim ve kalite artışı demektir'' dedi. TMO’nun hububat alımlarını sürdürdüğünü ve ticaret borsaları ile ticareti desteklemek adına 23 yerde borsadan alım yapıldığını belirten Bakan Eker, TMO'nun alım miktarının 1,5 milyon tonu bulduğunu da sözlerine ekledi.
 
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Polatlı’dra Toplu Un Sanayi Fabrikasının da açılışını yaptı. Burada yaptığı konuşmada ise Bakan Eker şu hususlara yer verdi:“Türkiye tüketim pazarlarına giden ana karanın üzerinde bulunuyor. Kuzeyimizde Karadeniz buğday üretim, güneyimizde Akdeniz ise tüketim havzasıdır. Türkiye bu iki havza üzerinde yer alıyor. Türkiye için hep enerji koridorunda yer alıyor derler, benzeri bir konu tarım ve gıda için de geçerli. Tarıma dayalı sanayinin gelişmesini çok önemsiyoruz. Çünkü tek başına hammadde üretmekle zengin olunmaz. Bunun için 2006 yılından itibaren kırsal kalkınma yatırımlarını desteklenmesi programı çerçevesinde tarıma dayalı sanayi tesislerini destekleme kapsamına aldık. Bu alanda 2010 tesisi tamamladık. 500 bin lira limite kadar yüzde 50'sini hibe veriyoruz. Tamamlanan tesislerden 732'si, bitkisel ürün işleme paketleme tesisi. 532'sinin ise yapımı devam ediyor, yıl sonunda biteceğini umuyoruz. Ayrıca 436 hayvansal ürün işleme paketleme tesisi tamamladık, 1209'unun yapımı ise devam ediyor. Bu tesislere 303 milyon lira hibe ödedik, 250 milyon lira daha ödeyeceğiz. Tarım ve hayvancılıkta kullanılan 30 makina ve ekipmana da yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. 2007'den itibaren Türkiye genelinde 41 bin projeye destek verdik. Buraya da 2006-2009 arasında 240 milyon lira destek verdik. Bu projeler, tarımsal üretimi daha verimli hale getirmek, tarıma dayalı sanayiyi desteklemek için geliştirilen projelerdir.''


Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in Polatlı Belediyesini ziyareti sırasında Belediye Başkanı Yakup Çelik, Polatlı'nın en kıymetli varlığının toprakları ve tarımı olduğunu belirterek, Bakan Eker'e eşlik eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'dan, Polatlı'ya Tarım Üniversitesi kurması talebinde bulundu.


21.07.2010

KAYNAK: TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI 

 
< Prev   Next >

Ana Menu

Ana Sayfa
TARIM
ARASTIRMA
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
LINKLER
Ara - Bul
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Tarim Bölümü

Counter

Free Counter