http://www.tray-fa.com

Bakan Eker: “Hayvanciliga Ozel Onem Veriyoruz" Print E-mail

Bakan Eker: “Hayvancılığa özel önem veriyoruz"
 
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) Eylem Planında hayvancılıkla ilgili özel projelerin bulunduğunu söyledi.


Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte 17 Temmuz 2010 tarihinde Hakkari Yüksekova ve Şırnak Havaalanlarının temel atma törenine katıldı. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yapımı planlanan havaalanının temel atma törenine katılmak üzere tarifeli uçakla Van'a gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, burada Vali Münir Karaloğlu ve Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert tarafından karşılandı. Van’da gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Eker, ''Et ve Balık Kurumu ile ilgili çeşitli öneriler var. Nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine Et ve Balık Kurumu'nu 2005 yılında, özelleştirme kapsamından çıkardıklarını hatırlattı. Bakan Eker, şunları söyledi:
 
''Bizden önce Et Balık Kurumunun kombinelerinin neredeyse hepsini satmışlardı. Biz geldiğimizde satılmayan 7 kombinayı kurtardık. Üstüne bir tanede Ağrı'da açtık. Bu 8 kombinadan 5'i, Van, Ağrı, Erzurum, Bingöl, Diyarbakır'da bulunmaktadır. Geri kalan 3'ü ise Ankara, Adana ve Sakarya'dadır. Hepsine 70 milyon lira yatırım yaptık. Şu an hepsi faal durumdadır. Hayvancılığı geliştirmek için özel 2 proje uyguluyoruz. Bu projelerden 1'i Doğu ve Güneydoğu illerine ait tarım projesiydi. Diğeri ise bu yıl başlattığımız hayvancılık yatırımlarının hibe yoluyla desteklenmesi projesidir. 50 baş ve üzeri hayvanla işletme kuracak çiftçilerimizi, yüzde 40 hibeyle destekliyoruz. Bu proje, Doğu ve Güneydoğu'da 25 ilde hayvancılıkla ilgili çok büyük bir imkan. Bunun dışında Bakanlığımızın özellikle Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı var. Tarım ve hayvancılıkla ilgili işleme, paketleme ve ambalajlama tesislerini destekliyoruz. Sadece hayvan yetiştirmek için değil, yetiştirilen hayvanların ürünlerinin değerlendirildiği, işlendiği ve ambalajlandığı yatırımlara da destek veriyoruz. Dolayısıyla GAP ve DAP eylem planı çerçevesinde hayvancılıkla ilgili özel projeler var.''
 
Hakkari’de Yüksekova PTT Binası, Tarım İl Müdürlüğü Hizmet Binası ve Zeysu Paketleme Tesislerinin açılışına da katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'nin batısında ne var ise doğusunda da aynı tesislerin, yatırımların yapılması gibi bir anlayışa sahip olduklarını söyledi. 
 
18.07.2010

KAYNAK: TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI 

 
< Prev   Next >

Ana Menu

Ana Sayfa
TARIM
ARASTIRMA
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
LINKLER
Ara - Bul
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Tarim Bölümü

Counter

Free Counter