http://www.tray-fa.com

Bakan Eker: “Kadin Çiftçilerimize Destegimiz Devam Edecek” Print E-mail

Bakan Eker: “Kadın Çiftçilerimize Desteğimiz Devam Edecek”
 
Kırşehir’de düzenlenen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi yarışmasının finaline katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, kadınların profesyonel çiftçi olabilmeleri için sağladıkları destekleri artırarak devam ettireceklerini vurguladı.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Kırşehir Kültür Merkezi’nde 15 Temmuz 2010 tarihinde düzenlenen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi yarışmasının finaline katıldı. İl ve bölge yarışmalarında birinci olan Erzurum, Karabük, Bilecik, Kırşehir, Sinop, Amasya, Antalya, Diyarbakır, Yalova ve Burdur temsilcilerinin katıldığı yarışma finalinde bir konuşma yapan Bakan Eker, kadınların profesyonel çiftçi olabilmeleri için her konuda destek sağladıklarını belirtti. Birinciliği Erzurum temsilcisi Semiha Taşçı ve Derya Dağ’ın, ikinciliği Yalovalı kadın çiftçilerin, üçüncülüğü de Amasyalı kadın çiftçilerin elde ettiği yarışmada dereceye girenler ödüllerini Bakan Eker’in elinden aldı.


Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ödül töreninde yaptığı konuşmada her işte başarılı olan kadınların tarım sektöründe de başarılı olmalarını istediklerinden dolayı bu yarışmayı çok önemsediklerini söyledi. Bakan Eker,  kadınların çoğu zaman eşlerine yardımcı olabilmek amacıyla yaptıkları çiftçiliği, daha bilinçli yapmalarının büyük önem taşıdığını ifade ederek, ''Kadınlarımızın çiftçilik alanında bilgi ve tecrübelerini artırmalarını, teknolojiden yararlanmalarını istiyoruz. Kadınlarımızı profesyonel çiftçi olma yolunda her konuda destekliyoruz. Üyeleri kadınlardan oluşan tarımsal kalkınma kooperatiflerine pozitif ayrımcılık uyguluyoruz. Kadınlarımızın daha çok iş üretmesini sağlayacak her türlü projeye destek veriyoruz. Kadınlarımıza öncelik tanıyoruz. Bugüne dek 126 bin 896 kadın çiftçimiz eğitim programlarımıza katıldı. Bu anlamda yarışmacılarımızın başarısı büyük önem taşıyor. Bu tür yarışmalarla kadın çiftçilerimizi eğitim için teşvik ediyoruz. Bundan sonra da eğitim çalışmalarımız artarak devam edecek'' dedi.
 
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, final yarışmasına katılan 10 çifte, aileleriyle birlikte bir hafta tatil hediye etme sözü verdi. Kırşehir Valisi Mehmet Ufuk Erden, Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Abdullah Çalışkan ve bakanlık bürokratlarının da izlediği yarışma sonucunda dereceye giren yarışmacılara, çeşitli hediyeler ve para ödülü verildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kırşehir Valisi Mehmet Ufuk Erden’i de makamında ziyaret ederek ilin sorunları hakkında bilgi aldı. Bakan Eker burada yaptığı konuşmada, göreve geldiklerinde 4 milyar dolar olan tarım ihracatının 11,5 milyar dolara yükseldiğini, Türkiye'nin tarımda dünyanın 8. büyük ülkesi haline geldiğini söyledi. Bakan Eker, et ithalatıyla ilgili sorular üzerine de şu açıklamada bulundu:
 
“Canlı hayvan ithalatının başlamasıyla birlikte marketlerdeki et fiyatları yüzde 17 oranında düştü. İhtiyaç olması durumunda ihalelere devam edilecek. Et Balık Kurumu en son 50 bin tonluk canlı hayvan alım ihalesi yaptı. Et ithalatı yapılmıyor. Yapılan kasaplık veya besilik canlı hayvan ithalatıdır. Bu ayrım önemlidir.”
 
Bakan Eker, valilik ziyaretinin ardından sivil toplum kuruluşları ile tarım ve hayvancılık konusunda bir toplantı yaptı.
 
Kırşehir’de düzenlenen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi yarışmasının finaline katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, kadınların profesyonel çiftçi olabilmeleri için sağladıkları destekleri artırarak devam ettireceklerini vurguladı.


15.07.2010

KAYNAK: TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI 

 
< Prev   Next >

Ana Menu

Ana Sayfa
TARIM
ARASTIRMA
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
LINKLER
Ara - Bul
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Tarim Bölümü

Counter

Free Counter